Bolvadin Haber

Ağıllarına yıkım kararı çıkan köy sakinleri kararın iptalini istiyor

Bolvadin Haber – Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine bağlı Karayokuş köyünde Orman arazisini işgal ettikleri gerekçesi ile yıllardır yaşadıkları evlerinin ve ağıllarının yıkımına karar verilen köylülere 26 Aralık 2020 tarihine kadar boşaltmaları için süre verildi. 

Köy sakinleri ayrıca 2019 yılında da Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan imar affından yararlandıklarını ve Yapı Kayıt Belgesi aldıklarını belirttiler. Bu belgeyi almamıza rağmen tarafımıza gönderilen tebligatlar ile şaşkınlık yaşadıklarını ifade ettiler.

2020 yılında Orman Genel Müdürlüğünün 30 gün içerisinde ağılları boşaltın tebliğine rağmen, ağılları olan vatandaşlar haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek yıkım kararının iptal edilmesi için yetkililere çağrıda bulundu

Yapılan tebligatlara rağmen köylüler ağıllarını boşaltmamakta kararlı, Emirdağ’da başlatılan maden aramasının devamı olarak da kendi yaylalarında maden aramaları yapılacağı için yaylaları boşaltmalarını istediklerini ileri sürdüler. Köylüler Tarım ve Orman Bakanlığına verilmek üzere imza toplayarak resmi kurumlarında yaylarına sahip çıkmalarını istiyor.

Karayokuş Köyünde yaşayan köy sakinleri hayvanları için önemli olan yayla ve ağıllarının kendilerinde kalması için yetkililerden yardım bekliyor. Ayrıca Akgöl Yaylasında yer alan hayvan barınma alanlarının bulunduğu alanda 2 binin üzeri rakım olduğu için ağaç yetişemeyeceğini bu nedenle de orman olmayacağını ifade eden köylüler yaylaların köy halkının geçim kaynağının yanı sıra yılkı atları içinde bir barınma alanı olduğunu belirttiler.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba