Bolvadin Haber

Belleten dergisi Nisan sayısında Bolvadin yeraldı

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanan “Belleten” isimli dergisinde Nisan sayısında Bolvadin ilçemiz yeraldı.

Türk Tarih Kurumu üyesi, tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. Feridun Mustafa Emecen tarafından kaleme alınan “Geç Ortaçağ Anadolusunda Bir Selçuklu Kenti Bolvadin’in Tarihi Gelişimi Üzerine Bazı Notlar” başlıklı köşe yazısı Belleten dergisinde Nisan ayı sayısında ‘13. Yüzyıl Selçuklu kaynaklarında “Molifdun” şeklinde okunan yerin Bolvadin olduğu ileri sürülen, bir makale yayınlandı.

Belleten dergisinde yeralan makalede ilçemizle ilgili bahsi geçen başlıca konular; Roma ve Ortaçağ Bizans kroniklerinde geçen ve bu bölgeyle bağlantılı olarak verilen adlar içerisinde Polibotos’un ilçemize 5 Km. mesafede bulunan “Dura Yeri” denilen mevki için bazı kaynaklarda geçtiği, fakat teyit edilmesi için alkolojik buluntularla desteklenmesi gerekmekte oluğunu belirten Feridun Emecen, 15. 16. asırlarda Osmanlı Kayıtlarına göre Bolavadin olarak geçtiği, 13. Yüzyıl Selçuklu kaynaklarının birinde ise “Molifdun şeklinde okunan yerin Bolvadin olduğu Molifadun halinde okunabileceği” ileri sürüleceğini dile getirdi.

Belleten dergisi “Geç Ortaçağ Anadolusunda Bir Selçuklu Kenti Bolvadin’in Tarihi Gelişimi Üzerine Bazı Notlar” isimli makelesi; https://belleten.gov.tr/tam-metin/3644/tur

https://belleten.gov.tr/tam-metin/3644/tur

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba