Bolvadin HaberManşet

Bölgemizde oluşan obrukların, sayısı her geçen gün çoğalıyor

Emirdağ ilçesine bağlı Yeniköy, Sığırcık ve Kaldırım köylerinde tarlalarda oluşan obruklar köylüleri tedirgin ediyor, evlerine yaklaşık 300 ila 500 metre mesafedeki ekili tarlalarda 25 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğinde obruklar meydana geldi.

Emirdağ ilçesine bağlı civar köylerinde son dönemlerde yeraltı sularının çekilip, toprağın göçmesiyle meydana gelen obruklar, ciddi oranda artış gösterdi. Emirdağ ilçesinde özellikle tarım arazilerinin bulunduğu Yeniköy, Sığırcık ve Kaldırım köylerinde son günlerde birbiri ardına büyük obruklar oluştu. Bilinçsiz su tüketimi ve açılan sulama kuyuları nedeniyle oluştuğu iddia edilen obrukların ilk olarak 2019 yılında aynı bölgede oluştuğu kaydedildi. Köy sakinleri, oluşan obruklar dan dolayı tarım arazilerinin zarar gördüğünü belirtiler. Yeraltı sularının çekilip, toprağın göçmesiyle meydana gelen 10’na yakın irili ufaklı, obruk oluşumu meydana geldi.

Emirdağ’ına yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Yeniköy Kaldırım mevkisinde, ekili tarlalarda oluşan obruklar, bölgedeki çiftçileri tedirgin etti. Ayçiçeği, buğday ve yonca ekili tarlalarda, çiftçiler hasat yaparken obruk oluşması, bölge halkını da tedirgin ediyor. Köylerde yapılan incelemede, tarım arazi alanlarında 10’na yakın irili ufaklı obruklar tespit edildi. Sayıları hızla artan obruklar ciddi tehlike oluşturuyor. Yeniköy kaldırım mevkisinde asfalt yol üzerinde 30 metre derinliğinde ve 25 metre çapında oluşan obruk, ise bölgeye gelenler obruğu görünce büyük tedirginlik yaşıyor, yanı sıra bölgeye yakın olan Sivrihisar ve Tuzlukçu ilçelerine bağlı köylerde de obrukların oluştuğu da belirtildi.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba