Bolvadin HaberKültür Sanat ve Aktüel

Bolvadin’e yolunu düşürsünde görelim şeyhimizi derler

TRT’de ekranında yeralan, ‘Yunus Emre Aşkın Yolculuğu’ dizisinin 29. bölümünde ‘Bolvadin’ cümlesi geçerek ilçemizin ismi bahsi olmuştur.

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisinin 29. bölümünde geçen cümleler; Yunus Emre; ‘nasılcasın pirim görüşmeyeli’ sorusuna, Veli ise; ‘pirimin size bolca selamları vardır sizi ısmarlar hele bir Bolvadin’e yolunu düşürsünde görelim şeyhimizi derler’ sözleriyle ilçemizin ismi dizide yer almıştır.

Bolvadin Belediyesinin dijital çalışmalarında bahsi geçen kişinin, Abdülkadir Geylani’nin torunlarından olan Bolvadin ağılönü mahallesinde kabri bulunan Abdülkadir Geylani’ye ait olduğu vurgulanmaktadır.

Bolvadin Belediyesi sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda; Abdülkadir Geylani Bolvadini hazretlerinin taptuk Emre’ye selamı

Abdülkadir Geylani’nin torunlarından olan Abdülkadir Geylani’ye ait bir türbe ve yanında cami bulunmaktadır. Türbe içinde ayrıca müritlere ait çok sayıda sandukalar bulunmaktadır. Vesikalara göre Abdülkadir Geylani 17’nci asrın başlarında Bolvadin’e gelmiş, Şıhlar (Ağılönü) Mahallesi’nde bulunan Kadri Tarikatı’nın tekkesini kurmuştur. Bu tekke misafirhane, çilehane, mektep, medrese ile bir külliye haline getirilmiştir.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba