Bolvadin Haber

Bolvadin’liler tedirgin, evlerinde çatlaklar oluştu!

Bolvadin ilçesi Akçeşme ve Şıhlar mahallelerin zemininde oluşan kayma nedeniyle, evlerde ve istinat duvarlarında çatlaklar oluştu. Evlerindeki çatlaklardan dolayı korku ve tedirginlikle yaşayan aileler önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

Olay, Bolvadin ilçesi Akçeşme ve Şıhlar mahallelerinde meydana geldi. Mahalle sakinleri yaklaşık 2 yıldır bölgede kayma olduğunu söyledi. Mahalledeki birçok evin duvarları başta olmak üzere kolonları ve zeminlerinde gözle görülür şekilde derin çatlaklar oluştu. Ev ve besihanelerinde çatlaklar oluşan vatandaşlar yıkılma ve çökme tehlikesine karşın tedirgin olduklarını ve bu yüzden evlerinde gönül rahatlığıyla oturamadıklarını ifade etti. Zeminin kayması sebebiyle çok sayıda evde çatlak ve hasar meydana gelirken, evlerine korkuyla giren mahalle sakinleri, can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

Akçeşme ve Şıhlar mahallelerdeki bina ve arazilerde son zamanlarda arttan çatlak ve toprak kaymaları mahalle halkını tedirgin ediyor, yaklaşık 20 ev ve besihanelerin duvar ve kolanlarında kaymadan dolayı derin çatlaklar oluştu. Mahalle sakinleri bir çözüm bulunmasını isterken, evlerindeki çatlaktan dolayı korku içinde yaşadıklarını söyledi. Bilinmeyen bir nedenden dolayı 2 yıldır mahallede yaşanan kaymadan dolayı evlerin duvarlarında çatlaklar oluşmaya başladı. Yaşanan bu olay nedeniyle mahalleli 2 yıldır korkuyla yaşıyor. Mahalle sakinleri kaymanın su kuyuları açıldığından ve çatlakların ise deprem fay hattının olduğunu iddia ederken, kurumların inceleme başlatmalarını bekliyorlar.

Son günlerde zeminde artan kaymalar yüzünden endişelenen bölge sakinleri, evlerinde korkuyla yaşadıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden İsmail Kaygısız, “Evimin arkasındaki yarıkları gördüm, mezarlığın içerisinde, gittiğimiz yetkililer fay hattı olduğunu söylüyorlar, buradan fay hattı gidiyor, yetkililerin ilgilenmesini rica ediyorum.” dedi.

Mahalle sakinleri evlerinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle endişe duyduklarını belirterek evlerinin yıkılma tehlikesinin buradan fay hattının geçtiğini ileri süren mahalle sakinlerinden Ceylan Güzyiğidi, “2 sene önce buralar göçtü aşağıya indi, besihanenin içerisinde de yarıklar var, mezarlıktan gelen fay hattı bu şekilde geliyor, duvarı patlattı böyle tabanda da var ince bir yarık vardı sonrada genişlemeye başladı, gittikçe de iyice genişliyor derinliğinde aşağı yukarı bir metreyi buluyor çubuk soktuğumuzda bir metre kadar gidiyor, besihanede geriye doğru hafif bir yatmada var. Fay hattından dolayı bu ağacın yarılıp ta göçtüğünün düşünüyorum, bu ağaç kendiliğiyle yarılıp aşağıya indi, yetkililerden çözüm bulunmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Oluşan obrukların ve büyük çatlakların, bilinçsiz su tüketimi ve açılan sulama kuyuları nedeniyle oluştuğu belirten mahalle sakinlerinden Mebrur Sakartepe, “Evimin etrafında su çıkartıldıktan sonra böyle yarıklar başladı, benim hayatım tehlikede, evimde avlumda da var burada var su çıktıktan sonra bu şekilde yollar çöküntü yaptı, benim evim tehlikede komşularımda zarar görüyor.” dedi.

Vatandaşlar, evlerine 5-10 metre mesafede oluşan dev çukur nedeniyle endişeyle evlerinde yaşadıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Yakup Ciddi, “Son zamanlarda mahallemizde oluşan ve evimizin giriş kapısında ve evimizin altında oluşan yarıklardan yoldaki göçüklerden görülmesi üzerine bu konuda bilgi edinmek üzere, Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Özkaymak hocaya ulaştım, ondan edindiğim bilgiye göre mahallemizi ve sokağımızı söylediğimizde bu yarıkların ve göçüklerinde faydan kaynaklı olduğunu öğrendim, daha sonrasından onlardan edindiğim bilgilere göre toprağın yere 10 cm çöktüğünü öğrendim, evimizin girişindeki bu çatlaklardan görüleceği üzere fay evimizin altından gittiğini düşünüyoruz, biz gün gün endişelendiğimizden dolayı kendi imkanlarımızla dolduruyoruz, bu konuda gerekli makamların bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çatlakların oluştuğu evde oturmak zorunda kaldığını belirten Hacer Ciddi, “Buradaki yarıklar fay hattından dolayı ev yarılmıştır komşumuzda bu evi terk edip gittiler, komşumuzun ev alma imkanları olduğu için bir ev almıştır ama bizim öyle imkanlarımız yoktur, göçük ve çatlaktan dolayı korku içinde yaşıyoruz.” dedi

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba