Kültür Sanat ve Aktüel

Çakmaklı kabri başında anıldı

Milli sinema akımının öncü yönetmeni, senarist ve yapımcısı Bolvadin’li hemşehrimiz Yücel Çakmaklı ölümünün, 12’nci yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Bolvadin’li hemşehrimiz Yücel Çakmaklı vefatının onikinci yıl dönümünde Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.

Sanat hayatı boyunca Türk sinemasında “milli ve manevi değerleri sinemaya aktarma” çabasında olan Çakmaklı, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 1937’de dünyaya geldi. Sinema sevgisiyle kesişen ilginç bir çocukluğa sahip olan usta sinemacı, 7 yaşındayken 4 kardeşiyle birlikte yetim kaldı. İlkokula Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı bir yurda yerleşerek başlayan Çakmaklı, 1955’te Afyon Lisesinden mezun oldu.

Sinemaya 1989’da yeniden dönen Çakmaklı, “Minyeli Abdullah” (1-2), “Sahibini Arayan Madalya”, “Bişr-i Hafi”, “Mümin ile Kafir” ve “Kanayan Yara Bosna” filmlerinin ve o dönemde çektiği bazı dizilerin yönetmen koltuğuna oturdu.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba