Sivil Toplum

Çalışan gazeteciler sürekli yargılanıyor

Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği AFİHAD Başkanı İsmail Ögeday, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle bir basın bildirisi yayınladı. Başkan Ögeday,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı basın bildirisinde basın mensuplarının gece gündüz demeden mesleklerini ellerinden geldiği kadar, icra ettiklerini ifade etti.

Başkan Ögeday mesajında şu görüşlere yer verdi: “Basın mensubu çalışanları tüm dünya ve ülke gündemini takip ederek yaşanan olayları doğru tarafsız ve hızlı bir şekilde gözlemleyip kamuoyunun bilgilenmesi adına mesleklerini en iyi şekilde icra etmektedirler.

Basın mensubu çalışanlarına getirilen kısıtlama ve yasaklar görevlerini en iyi şekilde yapmalarına engel teşkil etmektedir. Basın özgürlüğü demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olduğu da” bir gerçektir. O nedenle son zamanlarda özellikle İnternet Haberciliği ile uğraşan gazetecilerin belgeli ve doğru haber yapsa bile, habere muhatap kişilerin, yazılan haberi yada köşeyi yargıya yansıtarak, ESB üzerinden içeriğini kaldırtmaları, sonrasında da gazeteciyi suçlu koltuğuna oturtmaları emeğe saygının hiçe sayıldığı gerçeğini ön plana çıkarmaktadır.

Gazeteci hayata eleştirisel anlamda bakan bir kişidir, Gazeteci demokrasinin kılıcıdır. Ama maalesef günümüzde gazeteci yazdığı haberler nedeniyle,sürekli ifade vermekten, kendini savunmaktan asıl işini yapamaz hale gelmiştir. Ama bu tür olumsuz durumlar biz gazetecileri asla ama asla yıldıramaz bu da bir gerçektir. Doğru olanı yazmak, yanlışın karşısında durmak bizim boynumuzun borcudur.

Basın mensupları görevlerini ifa ederken doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için her zaman yol gösterici değerler olmuş ve bu değerlere karşı gerekli hassasiyeti göstermişlerdir.

Basın mensuplarının görevlerini yerine getirirlerken, karşılaşmış oldukları zorluklar herkes tarafından bilinmeli ve gereken destek verilmelidir. Gece gündüz demeden, kış yaz demeden yerelde ve ulusalda tüm dünyanın sesi kulağı olan, basın mensuplarımızın karşı karşıya kaldığı zor şartların yanı sıra, birde ekonomik, sosyal hak ve çalışma koşulları adına çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar.

Bir an evvel basın mensubu çalışanlarımızın, çalışma şartları düzeltilmeli, geçimlerini daha iyi bir şekilde sağlayabilecekleri imkanlar sunulmalıdır. Bunun yanında, Hayatımızda çok hızlı bir şekilde yer alan İnternet artık vazgeçilmezlerimiz arasında yerini almıştır.

İnternet Haberciliği’de insanlara ve topluma anlık olayları en hızlı bir biçimde yansıtan, Dünyanın neresinde olursanız olun İstenilen habere anında ulaşmanızı sağlayan önemli mecralar arasında yer teşkil etmektedir. Umarım bu mecrada da bir an önce, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak,bu mecra daha kaliteli hale gelir.

Bu duygu ve düşüncelerle, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve vatandaşlarla kurumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için, önemli katkılarda bulunan değerli basınımızın İnternet haberciliğinde, gazetelerde, radyolarda, televizyonlarda çalışan ve evine bu sektör vasıtası ile ekmek götüren, tüm çalışan kardeşlerimizin,“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutlar tüm basın mensuplarımıza çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba