Bolvadin HaberManşet

DUAM Bolvadin’deki deformasyonlarını inceledi

Bolvadin’de, etkili olan sağanak nedeniyle bir köye ulaşımı sağlayan yolun iki ayrı noktası ile çevredeki tarım arazilerinde deformasyon oluşmuştu, olayın üzerinden bir gün sonra doğalgaz boru hattının geçtiği yolun üzerinde ikinci bir deformasyon oluştu.

Bolvadin’de 14 Haziran’da yağan şiddetli yağmur ve dolu sele neden oldu. Hareketli fay hattına giren binlerce metreküp sel suyu, fay hattının üzerinde yol ve tarı arazilerini çukur ve yarıkların oluşmasına neden oldu. Derekarabağ köyü yolu üzerinde ve tarım arazisinde, uzunluğu 1 kilometre, derinliği ise 1 metreyi bulan yarık ve çukurlar aralıklarla devam etmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Olayın üzerinden bir gün sonra doğalgaz boru hattının geçtiği yol üzerinde ikinci bir deformasyon oluştu. Jandarma ekipleri, ikinci kez deformasyon oluşan yolda güvenlik tedbiri aldı. AFAD ekiplerinin teknik inceleme yaptığı bölgede, yoldaki ilk deformasyonun oluştuğu alanda inceleme ve ölçüm yaptı. Yol üzerinde görülen deformasyonlar ilçe özel idare müdürlüğü ekiplerince iş makineleriyle yaptığı çalışmada kumla kapatıldı. Tarım arazisinde yaşanan toprak kayması bölgede derin yarıklara neden oldu. Benzeri durumların, gün içerisinde Bolvadin’in çeşitli mahallelerinde de irili ufaklı obrukların meydana geldiği belirtildi.

‘6 YILDIR DÜZENLİ OLARAK İZLEMEKTEYİZ’

Bölgede fay hatları ve meydana gelen yarıklarla ilgili daha önce araştırma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DUAM) Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak, son ortaya çıkan yarığı inceleyip, yazılı açıklama yaptı. Bu tip yüzey deformasyonlarının genellikle bölgede daha önceden var olan faylar boyunca meydana geldiğini söyleyen Doç. Dr. Özkaymak, Bolvadin ve Derekarabağ bölgesinde yaptığı saha çalışmalarında yüzey deformasyonlarının derinliğinin 2-3 metreyi, genişliğinin ise yer yer 1,5 metreye ulaştığını tespit ettiklerini aktardı. Özkaymak, “Bölgede devam eden yağışlar ve ekili tarım arazilerindeki örtülü alanlardan dolayı yüzey deformasyonlarının devamlılığı net olarak gözlenememiştir. Çatlak ve yarıklar şeklinde gözlenen yüzey deformasyonları Bolvadin bölgesinde yeni deformasyon kolunun oluşmaya başladığını, bu kolun Bolvadin fayının üzerinde gelişmediğine işaret etmektedir. Bu deformasyonların miktarını bölgede kurulu olan sabit GPS istasyonları ile son 6 yıldır düzenli olarak izlemekteyiz” dedi.

‘YIKICI DEPREMİN HABERCİSİ DEĞİL’       

Deformasyonların en önemli nedeninin, Bolvadin yerleşim alanı ve yakın çevresinde, son 20 yıl içinde yer altı su seviyesinin insan aktiviteleri ve kuraklığa bağlı olarak yaklaşık 30 metre düşmesi sonucu meydana gelen oturmalar olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özkaymak, bölgede devam eden yağışlar sonucu kırıklar içine süzülen yüzey sularının kanal oluşturarak, yüzeydeki deformasyonu artırdığını kaydetti. Meydana gelen yüzey deformasyonların bölgede yıkıcı depremin habercisi olmadığına ancak her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olunması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Özkaymak, şöyle devam etti: “Bölgede Çobanlar fay zonu, Işıklar fay zonu, Sultandağı fayı, Büyük Karabağ fayı, Bolvadin fayı gibi 6,2 ile 6,9 arasında değişen büyüklüklerde deprem üretme potansiyeli olan çok sayıda diri fay var. Dolayısıyla her an deprem olacakmış gibi depreme karşı hazırlıklı olmamız gerekir. Deprem zararlarını minimuma indirebilmek için en önemli aşamalardan birisi olan İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmalarını Afyonkarahisar İl AFAD Müdürlüğü koordinatörlüğünde tamamladık. Afyonkarahisar 7 pilot ilden biri. Bu deformasyonlar üzerine gerçekleştirilmesi gereken çalışmaların İRAP toplantılarında ele alınarak eylem planları oluşturuldu.” işaret etti.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba