Bolvadin Haber

Eber Gölü Yanıyor, CHP Milletvekili Av. Burcu Köksal Tepkili: “İki Yıldır Aynı Yerde Aynı Zamanda Çıkan Yangın Tesadüf Olamaz!”

Afyonkarahisar’da 4 gün arayla 2 kez yangın çıkan Eber Gölü’nün sabotaja kurban gittiği öne sürüldü.

Afyonkarahisar’da 4 gün arayla 2 kez yangın çıkan Eber Gölü’nün sabotaja kurban gittiği öne sürüldü. Göle giderek inceleme yapan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, “İki yıl üst üste aynı bölgede aynı tarihlerde ve rüzgarında şiddetli olduğu zamanlarda gölün ayrı ayrı noktalarında yangının çıkarılması tesadüf olabilir mi, mümkün değil! Burada sabotaj ihtimali aklımıza geliyor ve büyük bir ihtimalle sabotaj yapılmış” dedi. Gölden toplanan kamışlar İngiltere, Hollanda gibi birçok ülkeye çatı yalıtım malzemesi olarak ihraç edildiği için köy sakinleri de gelişmeleri kaygıyla izliyor.

Çok değerli bir gübre çeşidi olan torfun bulunduğu Eber Gölü’nde 4 gün arayla 2 kez çıkan yangın, sabotaj ihtimalini gündeme getirdi. Uzun yıllardır fabrikaların ve şehirlerin kanalizasyon atıklarının atıldığı Eber Gölü, şimdi de kuraklık ve çıkarılan yangınlarla konu olurken, gölde yaşayan hayvanların yaşamı ise neredeyse sona erdi. Kamış hasadının bitme durumuna geldiği göl, çıkarılan yangınlarla neredeyse yok olma aşamasına getirildi. Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçelerindeki birçok köy ve mahallenin geçim kaynağı olan Eber Gölü’nden toplanan kamışlar İngiltere, Hollanda gibi birçok ülkeye çatı yalıtım malzemesi olarak ihraç ediliyor. Kamışlar köy sakinleri tarafından toplanan ve ihracatçı firmalar tarafından yurt dışına gönderilerek ülke ekonomisine katkıda bulunuyordu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Avukat Burcu Köksal, 4 gün arayla 2 kez sazlıklarında yangın çıkan Eber Gölü’ne giderek incelemelerde bulundu. Milletvekili Burcu Köksal’a, CHP Bolvadin İlçe BaşkanıÖmer Çengel, İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Toker, DP İlçe Başkanı Mustafa Tekeli ve köy sakinleri eşlik etti.

“İKİ YILDIR AYNI YERDE AYNI ZAMANDA ÇIKAN YANGIN TESEDÜF OLAMAZ”

Yangınların 3-4 noktada başlaması ve 4 gün arayla 2 kez gölün eş zamanlı yanması nedeniyle yangınların kasıtlı biçimde çıkarılma olasılığının akıllara geldiğini belirten CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, şu açıklamayı yaptı:

“Bolvadin ilçemize bağlı Derekarabağ köyünün Eber gölündeyiz, üzerinde bulunduğumuz yer daha önceden göldü ancak gölün kurumasıyla beraber böyle çorak halde toprak halini aldı geçtiğimiz hafta bu bölgede yangın çıktı ve maalesef bölgede bulunan kamışlar, canlılar gölde yaşayan birçok organizma bu yangında yandı, yanımızda köylüler var aynı zamanda CHP Bolvadin İlçe Başkanı, İYİ Parti ilçe Başkanı, DP İlçe Başkanı var, Millet İttifakı olarak da buradayız. Yangından sonra hemen olayı duyar duymaz CHP ve İYİ Parti ilçe Başkanları buraya gelmişler, ama yangına ne yazık ki zamanında yeterli müdahale edilmediğini köylüler iddia ediyor. Geçtiğimiz yılda bu bölgede yangın çıkmıştı aynı yerde bu yıl aynı tarihlerde yine yangın çıkıyor ve ikisinin benzer özelliği rüzgarın yoğun olduğu şiddetli olduğu zamanda çıkarılmış bu yangın. İki yıl üst üste aynı bölgede aynı tarihlerde ve rüzgarında şiddetli olduğu zamanlarda gölün ayrı ayrı noktalarında yangının çıkarılması tesadüf olabilir mi, mümkün değil! Burada sabotaj ihtimali aklımıza geliyor ve büyük bir ihtimalle sabotaj yapılmış, ancak konuyla ilgili yeterli bir soruşturmanın yeterli bir araştırmanın yapılmadığı iddiasındayız. Geçen yıl da yapılmadı bu yıl da bu konunun kapatılmasını istemiyoruz. Gölü seviyoruz gölü kurtarmak istiyoruz. Göl şu an kayık mezarlığına dönmüş durumda, gölü kurtaralım gölde oluşabilecek başka yangınlarıönleyelim gerekli tedbirleri alalım.”

Vahşi sulama bilinçsiz kullanım kaynaklarının ve özellikle Çay barajındaki erken su tutumu sondaj çalışmaları nedeniyle gölün kuruduğunu bu konuda bakanlığın gerekli önlemleri almadığını vurgulayan CHP milletvekili Köksal, geçtiğimiz yıllarda Eber Gölü’nde çıkan yangınların sebebinin araştırılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergeleri verdiğini anımsattı.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba