Siyaset

Ekonominin kitabını yazdıklarını söylüyorlar ama resmen vatandaşın defterini dürüyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP’nin şekerden una, kömürden yağa, her şeye neredeyse saatlik zam yaparak vatandaşı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm ettiğini söyledi. Köksal, “AKP ekonominin kitabını mı yazıyor, vatandaşın defterini mi dürüyor?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuştu. Milletvekili Köksal, konuşmasına önceki bakanlardan Hasan Fehmi Güneş’e ve AKP Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç’a Allah’tan rahmet, ailelerine,sevenlerine sabırlar dileyerek başladı.

İCRA DOSYALARININ SAYISI 23 MİLYONU GEÇTİ, MİLLET YA İFLAS EDİYOR, YA İCRALIK OLUYOR

Türkiye’de iğneden ipliğe kadar her şeye zam geldiğini dile getiren Köksal, “Gün geçtikçe dibe çöken ekonomide İcra ve İflas Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni konuşuyoruz çünkü millet ya iflas ediyor ya icralık oluyor. İcra dosyalarının sayısı 23 milyonu geçti, dolar 13 liraya doğru koşuyor, Türk liramız hızla değer kaybediyor ve Türk lirası değer kaybettikçe de yoksullaşıyoruz. “Para tıpkı bayrak gibi, tıpkı millî marş gibi bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı milletin itibarıdır.” diyor Erdoğan 1 Mart 2012 tarihli “tweet”inde. Peki, o zaman kötü yönetimleri yüzünden Türk lirasının itibarını sarsmaya kalkanlara, paramıza hızla değer kaybettirenlere ve hâlâ daha “Dünya bizi kıskanıyor.” diye nutuk atanlara şimdi ne diyelim siz söyleyin?” şeklinde konuştu.

MİLLET AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞAMAYA MAHKÛM OLDU

Türkiye’de milyonlarca emekli ve asgari ücretlinin açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm olduğunun önemle altını çizen Köksal, “Zamlarla güzel ülkemizi ne hâle getirdiniz? 95 liradan aşağı 5 kiloluk ayçiçeği yağı yok. Vatandaş eskiden 18 kiloluk büyük tenekelerle aldığı ayçiçeği yağını neredeyse gramla alacak hâle geldi. Eskiden 5 kiloluk tenekelerle alınan peynirin şimdi 1 kilosunu bile alamıyor. Eskiden kömürü tonla alırdı, şimdi tek torbasını zor alıyor. Sizin yüzünüzden milyonlarca emekli ve asgari ücretli açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm oldu, insan bir hicap duyar. Kara kış çetin geçecek, millet geçinemiyor, doğal gaz faturalarını ödeyemiyor. “Fon oluşturun, yardım edin.” diyoruz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı çıkıyor “Kombiyi kısın.” diyor. Ya, ne kısması, milleti kombiyi kapatacak hâle getirdiniz, doğal gaz faturaları o kadar yüksek ki.” ifadelerini kullandı.

AKP İŞSİZLİKTE REKOR KIRDI, AMA SARAY VE ETRAFINDAKİLER ÇİFTER ÇİFTER MAAŞ ALIYORLAR

AKP’nin işsizlikte rekor kırdığını belirten Milletvekili Köksal, “İşsizlikte rekor kırdınız ama saray ve etrafındakiler aldıkları çifter çifter maaşlarla mutlu, mesut yaşıyorlar. Burada, bakın, en düşük alan çifter maaşlı yandaşınız 62 bin lira alıyor. Onlar mutlu, mesut yaşıyor ama KPSS’den 83 puan alıp ataması yapılmayan ve işsizlik yüzünden inşaatlarda çalışan 23 yaşındaki Fedai Öğretmen elektrik akımına kapılıp hayatını kaybederken işte o çift maaşlı bürokratlarınız sıcacık evlerinde keyif sürüyor. Bu gencecik öğretmen 83 puan aldığı hâlde atamasını yapmadınız ve inşaatlarda çalışırken hayatını kaybetti, bunun vebali bütün AKP Grubunun üzerindedir.” diye konuştu.

İCRA DOSYALARI DAİRELERE SIĞMIYOR, AKP’Lİ BAŞKANDA YAPILAN EK İCRA BİNASININ ÖNÜNDE FOTOĞRAF ÇEKTİRİYOR

Köksal konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi nedeniyle 5 havalimanı işletmesinin, devlete ödemesi gereken 2 milyon dolar kira bedelini silip 2 milyonluk kira bedelini yirmi beş yıl ertelerken çiftçinin tarım kredi borçları için cayır cayır haciz işlemlerine devam ediyorsunuz. Borçlar demişken, icra daireleri yetmiyor artık. Dosya sayısı o kadar çok artıyor ki icra dairelerine sığmıyor, ek bina yapıyorsunuz ve milletin borcunu ödeyemez hâle gelmesinden sorumluluk duyacağınıza, icra dairesine yapılan ek binanın önünde Belediye Başkanınız sanki fabrika, iş yeri açıyormuş gibi gülerek poz veriyor. İşte, Afyonkarahisar’daicra dairesine yaptığınız ek binanın önünde bir de gülerek poz veriyorsunuz. Milletin dosyası artmış, icralık olmuş, o dosyalar daireye sığmıyor, bunun için bina yapılıyor ve bu bina yapımından da mutluluk duyuyor Belediye Başkanınız.”

68 TANE CEZAEVİ AÇIYORUZ DİYE ÖVÜNECEĞİNİZE FABRİKALAR AÇSAYDINIZ ÜLKE BU HALDE OLMAZDI

AKP’nin gündeminde hiçbir zaman vatandaşın olmadığını kaydeden Köksal, “68 tane yeni cezaevi açıyoruz.” diye övüneceğinize ayçiçeği yağı fabrikaları, şeker fabrikaları, kâğıt fabrikaları açmış olsaydınız, bugün bu hâlde olmazdık. Tarım politikanız, ekonomi politikanız, eğitim politikanız dökülüyor ama bakıyorum, eğitim sistemi çöktükçe Millî Eğitim Bakanı kendini başarılı sayıyor. Saman, buğday, canlı hayvan, et ithal ettikçe, çiftçi borca battıkça Tarım Bakanı kendini başarılı sayıyor. Dolar, euro, işsizlik, yoksulluk rekora doğru gittikçe Erdoğan kendini başarılı sayıyor.  “Öncelikle, gündemimizde emeklilikte yaşa takılanlar yok.” diye milyonlarca EYT’liyle resmen dalga geçen, kadro dışı kalan taşeronlara karşı verdiği kadro sözünü tutmayan Çalışma Bakanı kendini başarılı sayıyor. Soruyorum size: 5’li çeteye verilen ihaleleri dolar ve euro bazında verip yandaşlarını çifter maaşlara boğanlar, şekerden una, kömürden yağa, her şeye neredeyse saatlik zam yapanlar, vatandaşı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm edenler ekonominin kitabını mı yazıyor, vatandaşın defterini mi dürüyor?” dedi.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba