Kültür Sanat ve Aktüel

Hemşehrimiz Mehmet Koca Siyer dergisinde, araştırmacı yazar Ahmet Mercan’ın konuğu oldu

Mavera Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Bolvadin’li hemşehrimiz Mehmet Koca, Siyer dergisi Nisan sayısında röportajı yeraldı. Araştırmacı Yazar Ahmet Mercan’ın konuğu olan “Mehmet Koca ile Sâlih Amel üzerine röportaj” başlıklı gerçekleştirilen röportajda ‘İslam medeniyeti ve vakıf medeniyeti’ gibi konuları ele aldı.

Araştırmacı Yazar Ahmet Mercan’ın Koca’ya yönettiği sorulara cevaplamasıyla röportaj sona erdi.

Siyer dergisi “Mehmet Koca ile Sâlih Amel Üzerine” Röportajı; https://www.siyerdergisi.com/?h823/mehmet-koca-ile-salih-amel-uzerine-roportaj

Mehmet Koca, kimdir?

1965 yılında Afyon Bolvadin’de bakkal bir babanın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortaokul ve lise tahsilini Bolvadin İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirdi. 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu.

Ülker, ardından Albaraka Türk’te çalıştı. Lise yıllarından itibaren sosyal ve kültürel faaliyetlerde aktif rol aldı.Bu çerçevede 1991’de İstanbul Fatih’te Giz Ajans’ı kurdu. Ajans bünyesinde İslam tarihi, İslami temel kavramlar ve güncel meseleler ile ilgili çok sayıda kaset ve yayın üretildi. Bu kaset ve yayınlar Anadolu’nun dört bir yanına ulaştırıldı.

1994’te İstanbul’da Türkiye’nin ilk özel radyolarından birisi olan Günışığı FM’i kurdu. 1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. 28 Şubat döneminde, 1997 – 2000 yılları arasında Müsiad Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2005 yılında İstanbul’da, Bolvadin Girişim Grubu Derneği’nin kurucu başkanlığı görevini yürüttü ve bu görevine 2011 yılına kadar devam etti.

2003 yılında Türkiye Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’de göreve başladı. 2011 yılı sonuna kadar devam ettiği Gübretaş Genel Müdürlüğü görevi boyunca birçok başarıya imza attı. 2004’te 40 Milyon TL olan şirketin İstanbul Borsası’ndaki değeri 2011 sonunda 1 Milyar 500 Milyon TL’ye çıktı. 2008 yılında İran Razipetro kimya şirketinin özelleştirme dairesinden satın alınmasına öncülük etti. (650.000.000 $). 2012 Şubat ayında yüzde yüz yabancı sermayeli Nesmal Yatırım Holding AŞ’de kurucu CEO olarak görev aldı. Bu dönemde uluslararası denizcilik, sağlık, bilişim ve turizm alanlarında yeni yatırımlar ve ortaklıklar gerçekleştirdi. 2014’te Anadolu Birlik Holding’in İcra Kurulu Başkanı – CEO – olarak yeni görevine başladı. Bünyesinde Ülkemizin en büyük 30 şirketinden birisi olan Torku Konya Şeker’in yanı sıra, Soma ve Kangal Termik Santrallerini barındıran Anadolu Birlik Holding gıda, tarım ve enerji alanında faaliyet göstermektedir.
Halen başta Kervan Gıda AŞ ve İmece Yatırım AŞ olmak üzere bazı firmalara bağımsız yönetim kurulu üyelikleri ve danışmanlık yapmaktadır.

Manevi değerlerimizin yaşatılması noktasında birçok alanda aktif görevler üstlenen Mehmet Koca, çeşitli vakıf ve derneklerde halen çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çerçevede 2013 yılında İstanbul Üsküdar’da Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurulmasına öncülük etti. Söz konusu vakıfta mütevelli başkanı görevini sürdürmektedir.
www.maveravakfi.org 2020 Ekim ayında resmî gazetede yayınlanarak Türkiye’nin ilk olan Karz-ı Hasen Vakfı’nın kurucu mütevelli başkanı oldu. Ki söz konusu vakıf evlenmek isteyen gençlere faizsiz borç vermektedir. www.karzihasenvakfi.com
Bu çerçevede “Genç yuva Kooperatifi’nin başkanıdır. www.gencyuva.org

Mehmet Koca hali hazırda, İGİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, UTESAV Mütevelli Üyeliği görevlerinin yanı sıra, Mimar Mühendisler Grubu Derneği (MMG), İmam Hatip Mezunları Derneği (ÖNDER), ve Bolvadin Girişim Grubu Derneği üyesidir. BUSINESS dergisinin yayınladığı “Krizin En Başarılı 100 Yöneticisi” sıralamasında, 36. sırada yer aldı (2010). CAPİTAL dergisinin yayınladığı son 5 yıldaki verilere göre hazırlanan “En Başarılı CEO’ları ” listesinde 5. sırada yer aldı (2011). Evli ve dört çocuk babasıdır.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba