Güncel

Hemşerimiz Şahin Filiz hakkındaki disiplin cezasına yargıdan ret!

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümü öğretim üyelerinden, Bolvadin’li hemşerimiz Prof. Dr. Şahin Filiz’in üniversitede görevli FETÖ ve PKK destekçisi olduğunu düşündüğü kişilerle ilgili BİMER’e yaptığı başvuru sonrası aldığı ‘disiplin’ cezası Konya İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildi.

Prof. Dr. Şahin Filiz, 2017 yılında Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden Prof Dr. Yıldıray Özbek, Dr. Öğr. Üyesi Önder Bilgin, Prof. Dr. Çetin Balanuye ve Doç Dr. Şahin Özçınar hakkında, “FETÖ/PYD ve PKK silahlı terör örgütlerini destekledikleri” iddiası ile başvuru yapmıştı. Bunun üzerine Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından Şahin Filiz hakkında, bahsi geçen kişilere “iftira attığı ve haksız iddialarda bulunduğu” iddiasıyla “1 yıl kademe ilerleme durdurma ile 1/4 oranında maaş kesintisi” cezasının verilmesine karar verilmişti.

Prof. Dr. Filiz ise karara Konya İdare Mahkemesi’nde itiraz etmişti.

İtirazı karara bağlayan Konya İdare Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, üniversite disiplin kurulunun almış olduğu kararı iptal etti.

‘KURUMLARI BİLGİLENDİRMEYE ÇALIŞTI’

Gazete Grafiti’nin aktardığı kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Dava dosyası ve yukarıda anılan mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden, davacının 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra görev yaptığı Kurumda terör örgütü ile bağlantısı olduğunu düşündüğü hususlarla ilgili olarak (kişiler ve bunların faaliyet ve davranışları ile ilgili) sakıncalı olduğunu düşündüğü durumlarla ilgili dilekçe vb. ile ilgili merci ve kurumları bilgilendirmeye çalıştığı, yaşandığı dönemin özellikleri de dikkate alındığında davacının bu davranışının dava konusu işleme gerekçe olarak kullanılan ‘Kişisel husumet güderek meslektaşına iftira atmak, devlet görevi yapan kişi hakkında asılsız şaibe oluşturmak’ fiili kapsamında değerlendirilemeyeceği değerlendirilmiştir.”

MUHİTTİN BÖCEK’İN DANIŞMANLIĞINI YAPIYOR

Öte yandan, Prof. Dr. Şahin Filiz’in şikayet ettiği isimler arasında bulunan Önder Bilgin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in danışmanlığını yapıyor.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba