Kültür Sanat ve Aktüel

Hemşehrimiz Şahin Filiz’in ‘Gerçek dindarlık, Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır’ başlıklı yazısı

Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi, Bolvadin’li hemşehrimiz Prof. Dr. Şahin Filiz’in www.veryansintv.com de ‘Gerçek dindarlık, Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır’ başlıklı köşe yazısını siz okurlarımıza sunuyoruz.

‘Gerçek dindarlık, Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır’ köşe yazısı; https://www.veryansintv.com/gercek-dindarlik-cumhuriyetimize-sahip-cikmaktir

Prof. Dr. Şahin Filiz Kimdir:

1965 tarihinde Bolvadin/ Afyonkarahisar’da doğdu. 1983’de Bolvadin İmam-Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1988’de S.Ü. İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. 1991’de Felsefe ve Din Bilimleri’nden mastırını, 1995’te doktorasını tamamladı. 2000 yılında yine Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’nde doçentlik unvanını alarak aynı Fakültede 20 yıl görev yapmıştır.

2008 yılında Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne profesör olarak atanmış ve göreve başlamıştır.1992’de merkezi ABD’de bulunan bir kuruluşun davetlisi olarak Inter-Religious Seminar’a tartışmacı ve dinleyici olarak New York ve Washington DC.’da bulundu. 1993’de çalışmalarına İngilizce kaynaklar yanında Arapça doküman toplamak üzere Kahire’de kaldı. 1995’de, Almanya’da bulunan Türk toplumunu ulusal dil ve kültür alanlarında aydınlatmak üzere Berlin ve Frankfurt’ta bulundu.

1997’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önerisiyle Türkiye temsilcisi olarak, merkezi Kudüs’te bulunan The Elijah Summer School’un davetlisi olarak Modernizm ve İslam, Türk Din Anlayışı ve Dinler ve Kültürler Arası Etkileşimleri konu alan bir dizi panel, konferans ve sempozyumlara katılmak üzere İsrail’de bulundu. Filiz, 2000 yılında Harvard University, Department of Near Eastern Languages and Civilizations’da post-doktorasını yaptı. Araştırmalarıyla ilgili bir dizi seminer ve konferanslar verdi.

Şahin Filiz, yaklaşık 6 yıl S.Ü. İletişim Fakültesi’nde Felsefe ve S.Ü. Sosyoloji Bölümü’nde Felsefe, Felsefe Tarihi, Türk-İslam Düşüncesi ve Sosyoloji ve Etik derslerini; 1989’dan beri de S.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde İslam Felsefesi, Türk Düşüncesi, Çağdaş İslam Düşünürleri, Karşılaştırmalı Batı ve İslam Düşüncesi ve Yeni Çağ Felsefesi derslerini vermiştir.

2001’den 2003’e kadar üç yıl, S.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü başkanlığını yürütmüştür. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Felsefesi, Türk-İslam Düşüncesi, Klasik İslam Felsefesi Metinleri, Karşılaştırmalı Batı ve İslam Düşüncesi derslerini, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Felsefe ve Ahlak Felsefesi, yine Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Sosyoloji ve Etik, Felsefe Tarihi ve Felsefeye Giriş derslerini lisans ve lisansüstü düzeyde vermiş olan Filiz, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne Profesör olarak atandı.
Halen aynı üniversitede Felsefe Bölümü’nde görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Şahin Filiz, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Uzmanlık alanı ve kapsamı: Felsefe Tarihi, İslam Felsefesi, Dinlerde Mistisizm, İslam Tasavvufu, Türk Düşüncesi, İslam Düşüncesi, Ortaçağ Batı ve İslam Düşüncesi ve Modern Batı Düşüncesi’dir. Prof Dr. Şahin Filiz’in yayınlanmış telif ve çeviri olmak üzere toplam 20 kitabı ve yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında uzmanlık alanlarıyla ilgili çeşitli panel, konferans, bilgi şöleni ve kongrelere katılmıştır.
Şahin Filiz, çeşitli televizyon programlarına konuşmacı ve tartışmacı olarak katılmıştır. 3 yıl, Ulusal Kanal’da “Felsefe ve İnsan” programının yapımcılığı ve sunumun gerçekleştirmiştir. Halen Türkiye’nin veryansintv.com’da yazarlığını sürdürmektedir.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba