Belde ve Köy Haberleri

Kemerkaya damlalı mağarasını sprey boya ile yazılar yazıp tahrip ettiler

Kemerkaya beldesindeki damlalı mağarasında sprey boyayla yazılar yazıldığı görüldü, mağaradaki yazılara doğaseverler tepki gösterdi.

Kayaların içine oyulmuş mağaranın duvarlarına, kimliği belirsiz şahıslar tarafından sprey boya ile yazılıp, aşk ilanlarıyla dolan mağaraya yazılan yazıları gören vatandaşlar tepki gösterdi.

Bölge sakinleri, tarihi damlalı mağarasının alınacak önlemlerle koruma altına alınmasını ve turizme kazandırılması istiyor.

Damlalı Dede Ziyaretinin Yeri: Afyonkarahisar İli Bolvadin İlçesinin Kemerkaya Kasabasında bulunan bir mağaranın içinde türbesi olduğuna inanılmaktadır.

Damlalı Dede Kimdir: Hakkında herhangi bir bilgimiz yoktur.

Türbenin Durumu: Mağaranın içinde iki taşın arasından su sızmaktadır. Yöre halkı burada suyun toplanması için bir de küvet yapmıştır. Burada Damlalı Dede’nin mezarı olduğuna inanılmaktadır.

Ziyaret Nedeni: Buraya genellikle askerler, çocuğu olmayan kadınlar ve çeşitli sıkıntılarına derman bulmak amacıyla yöre halkı gelmektedir. Suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Ziyarete gelenler sudan içerler. Çocuğu olmayan kadınlar, ziyaret yanında Allah rızası için iki rekat namaz kılar ve adağını adar. Sonra ziyaretteki kumu eşelerler. Eğer eşeledikleri yerde kurt çıkarsa çocuk olacağına inanırlar. Kurt çıkmadığında çocuk olmayacaktır. Genellikle adak olarak horoz adanır.

Askerler ise teslim olmadan önce buraya gelirler dua okurlar, burada koyun keserler ve kesilen koyunu kasabaya götürüp düğün salonunda pişirirler. Halk hep beraber topluca yapılan yemeği yerler. Sonra camiye topluca gidilir ve “Asker Duası” yapılır.

Kaynakça: Münevver Karanfil Güldemir – Afyon – Bolvadin ve Çevresi Halk İnanışları ve Uygulamaları -2008

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba