Ege Bölge

Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, “Diri fayların olduğu bölgedeyiz”

İ.Ü. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, 31 Ağustos 2021 Salı günü yerel saatle 14:04 itibarıyla dışmerkezi Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Aydınlar Köyü olan moment büyüklüğü 4.9, derinliği 5 km olan orta şiddetli bir deprem meydana geldi.

Afyonkarahisar’ın 38 km kuzeybatısında meydana gelen depremin büyüklüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından 5.0 olarak açıklamıştır. Çevre illerde de hissedilen ana şok sonrası ilk 4 saat içerisinde dışmerkezleri Kütahya Altıntaş Murathanlar, Beşkarış, Aydınlar, Yayla ve Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesi’ne bağlı Osmanköy arasında büyüklükleri 1.3 ile 3.3 olan 30’dan fazla artçı deprem meydana geldiği bildirildi.

Deprem sonrası açıklamalar yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜ DUAM) Müdürü Prof.Dr. Çağlar Özkaymak, bölgede Çukurören, Aslıhanlar Çatkuyu fayları gibi 6.8 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline sahip diri fayların olduğunu, Banaz, Kütahya ve Afyonkarahisar arasında bu büyüklükteki depremlerin meydana gelmesinin çok normal olduğunu ifade etti.

AKÜ DUAM Müdür Yardımcısı Prof.Dr. İbrahim Tiryakioğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı jeodezik amaçlı farklı projeler ile bu bölgenin güncel tektonik hareketlerini GPS teknolojisi ile düzenli olarak izlediklerini ve elde ettikleri ön bulgulara göre Banaz, Kütahya ile Afyonkarahisar arasında kalan bu bölgenin günümüzde kuzeydoğu-güneybatı yönünde genişlemekte olduğunu ve gelecek yıllarda da benzer büyüklükte depremlerin meydana gelebileceğini söyledi.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba