Kültür Sanat ve Aktüel

TRT 2 ekranlarında ‘Yücel Çakmaklı ile milli sinema üzerine’ isimli belgesel yayınlandı

TRT 2 ekranlarında yayınlanan belgesel kuşağının bu bölümünde milli sinemanın kurucusu, Bolvadin’li hemşehrimiz Yücel Çakmaklı yer aldı.

2009 Yılında yaşamını yitiren Türkiye ve Bolvadin’imizin değerlerinden olan sayısız dizi, film yönetmenliği ve senaristliği yaparak çok sayıda esere imza atan, Bolvadin’li hemşehrimiz Yücel Çakmaklı’nın, ilk yönetmenlik deneyimi olan “Kâbe Yolları” isimli belgeseli ve TRT projelerine yer verildiği belgeselde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Ediz Hun ve Orhan Gencebay gibi Yeşilçam yıldızlarına rol verdiği “Çile, Oğlum Osman, Diriliş, Kızım Ayşe, Memleketim” gibi, melodram sineması içinde değerlendirilebilecek filmlerinde kumarın, alkolün, batı kültürünün ya da burjuva yaşamının yozlaştırdığı, kurtuluşu geleneksel ve dinî değerlerde arayan kişilerin öykülerini anlattı.

2008 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından üstün hizmet madalyası verilen Çakmaklı’ya takip eden yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla Emek Ödülü verildi.

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba