ManşetGüncel

Yol üzerinde yarıklar meydana geldi

Kırkgöz Mahallesi’nde 60 santimetre genişliğinde, 500 metre uzunluğunda göçük ve yarıklar oluştu. Şıhlar, Akçeşme ve Konak mahallelerinde geçen yıl da yarıklar oluşmuştu. Mayıs ayında ise Derekarabağ köyü yolu ve çevresindeki tarım arazileriyle, yine Kırkgöz Mahallesi yolunda çukur ve bölgedeki mezarlıklarda tahribat oluşmuştu.

Kırkgöz Mahallesi’nde sabah saatlerinde evlerinden çıkanlar, yaklaşık 60 santimetre genişliğindeki ve 500 metre uzunluğundaki göçük ve yarıklarla karşılaştı. Tedirgin olan vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen polis ekipleri, yarığın büyüme ihtimaline karşı çevrede güvenlik önlemi aldı. Belediye ekipleri ise göçüğü kapatmak için çalışma başlattı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Afyonkarahisar İl Müdürlüğü ekiplerince göçük ve yarıklarla ilgili inceleme başlatıldı.

Mahalle sakinlerinden Emin Duymuş, yarıklara karşı önlem alınmasını isteyerek, “28 yıldır bu mahallede ikamet ediyorum, bu göçüğü bugün fark ettim. Gerekli yerlere bildirildi, tutanaklar tutuldu. Buraların kapatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Kırıklar Bolvadin ilçe merkezine ulaştı

İncelemelerin ardından konuyla ilgili açıklama yapan AKÜ Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, “Yüzey deformasyonlarını hassas nivelman, uydu görüntüleri ve 3 adet sabit GPS istasyonları gibi Jeodezik yöntemler ile yaklaşık 7 yıldır izlediklerini, deformasyonların yılda yaklaşık 10 cm hızla büyümekte olduğunu ve bu yıl yüzeyde gözlenen kırıkların Bolvadin Merkezine ulaştığını ifade etti. Bu deformasyonların özellikle su/doğalgaz boruları, kanalizasyon sistemleri, gömülü boru hatları gibi yüzey altında ve binalar, duvarlar, su kanalları, karayolu, demiryolu gibi yüzeyde yer alan insan yapımı kültürel eserler ve tesislere ciddi hasarlar verdiğini, bölgede meydana gelebilecek olası yıkıcı bir deprem sarsıntısı sırasında ilk yıkılacak binaların bu deformasyonlar üzerinde olup da kolon-kiriş sistemleri hasar gören binalar olacağını söyleyen Özkaymak, 2021 yılı başlarında tamamlanan Afyonkarahisar İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmalarında bu konuyu gündeme getirdiklerini ifade eden Özkaymak, İRAP kapsamında bu yüzey deformasyonlarının ivedilikle imara esas ölçekte haritalanması gerektiğini, bu şekilde tehlike altında kalan binaların tespit edilerek, olası afet öncesi gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.”

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba