Bolvadin HaberGüncel

Yörükzâde Ahmet Efendi yâd günleri yapıldı

Haseniyye Medresesi ve Kütüphanesinin Açılışının 110. Yılında Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bolvadin Belediyesi ve Afyonkarahisar Necat Gençlik ve Spor Kulübü tarafından ‘Yörükzade yad günleri programı’ düzenlendi.

Program 2 Nisan Cuma sabah namazı ile Bolvadin Alaca Caminde Dua Programı ile başladı. Namaz sonrası Yörükzâde Hz. Kabiri ziyaret edildi. Aynı gün Alaca Camiin’de Cuma namazı çıkışında halka lokum, bükme ve ayran ikram edildi.
Program 3 Nisan Cumartesi günü ve 4 Nisan Pazar günü İstanbul Çamlıca Cami imam hatibi Yahya Özkul hocanın Alaca Caminden YouTube Dua Vaktim kanalından canlı yayınlanan Dua Programı ile devam etti.

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır konuşmasında, Yörükzade Fevzi Efendi gibi değerlerimizin toplumum farkına varmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını ümit ettiğini ve bu gibi şahsiyetlerin günümüzde toplumun sıkıntı ve problemlerini manevi değerleri artırarak çözüm olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi kimdir?

Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında yaşamış, çevresini milli ve manevi olarak aydınlatmış büyük âlimlerimizden birisidir. Kendisi Bolvadin’de, Konya’da, İstanbul’da zamanın büyük âlimlerinden ders almıştır. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han tarafından Liyakat Madalyası ile taltif edilmiştir.

Tasavvufi alanda ise; Nakşibendi Tarikatının Şeyh Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri kolundandır. Eski Başbakanlarımızdan Milli Görüş Hareketi Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının da manevi hocalığını yapmıştır.

1974 yılında Merhum Erbakan Hocamızın Başbakan Yardımcısı olduğu, CHP-MSP Koalisyon Hükümeti kurulur. Yörükzade Hocasının, Avrupa’ya giderken kendisinden talep etmiş olduğu bu isteği devamlı aklında bulunduğundan, koalisyon hükümetinin Gıda ve Tarım Bakanı Merhum Korkut Özal Bey’e, Erbakan Hocamız, Afyon Alkaloidleri Fabrikası’nın Bolvadin’e yapılması talimatını vermiştir.

1. Oturum
2. Oturum
3. Oturum

Bolvadin Haber

Bolvadin Haber - Güncel Bolvadin Haberleri, Bolvadin Sondakika Yerel Haberler ve Anlık Gelişmeler İçin Bolvadin Haber'i Takipte Kal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
Bolvadin Haber WhatsApp İhbar Hattı
👋 Merhaba